• Liikuntahallin vieressä on viehättävä lampi

  • Kesäpäivää voi viettää vaikka Längelmäveden rannalla

  • Kirkkolahtea kiertävä Onninpolku on kaunis talvellakin

  • Kiinnostava kaupunki luonnon keskellä

  • Näillä laduilla kelpaa hiihdellä!

  • Luonnollisesti Orivesi!

  • Kirjastossa on esillä myös taidetta

Kaupunginvaltuusto

Kaupunginvaltuusto 2013 - 2016 (toimikausi jatkuu 31.5.2017 saakka)

Valtuusto on kaupungin ylin toimielin, joka valitaan neljän vuoden välein pidettävissä kuntavaaleissa. Oriveden valtuustossa on 35 valtuutettua.

Valtuusto ohjaa kaupungin toimintaa ja taloutta ja käyttää kaupungin ylintä päätösvaltaa. Valtuuston tehtäviin kuuluu muun muassa päättää toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, hallinnon järjestämisestä ja palveluista sekä niistä perittävien maksujen yleisistä perusteista.

Valtuusto hyväksyy talousarvion sekä tilinpäätöksen ja valitsee jäsenet kaupungin toimielimiin. Valtuuston tehtävät määritellään kuntalain 13 §:ssä ja sen työskentelyä ohjaa valtuuston työjärjestys.

Kokouskutsu asialistoineen on nähtävillä kaupungin ilmoitustaululla ja nettisivuilla. Valtuuston kokoukset ovat julkisia, joten yleisö on tervetullutta seuramaan valtuustoasioiden käsittelyä.

 Valtuuston työjärjestys
 

Valtuuston puheenjohtajisto 2013 - 2016

Puheenjohtaja Riitta Jakara (sd.)
I varapuheenjohtaja Kalle Uotila (kesk.)
II varapuheenjohtaja Antti Nieminen (kok.)

Valtuustoryhmien puheenjohtajat

KOK (10 paikkaa) Sini Kahilaniemi
SDP (9 paikkaa) Markku Kallio
KESK (7 paikkaa) Marjo Mäkinen-Aakula
PS (3 paikkaa) Paavo Koivunen
VAS (3 paikkaa) Reijo Kahelin
KD (2 paikkaa) Heikki Lähteenmäki
VIHR (1 paikka) Marita Palomäki

 
Puheenjohtaja
Jakara Riitta 
(sd) 
p. 050 591 1600
riitta.jakara@orivesi.fi
riitta.jakara@gmail.com
Kunnallisneuvos

I varapuheenjohtaja
Uotila Kalle 
(kesk.) 
freelancetoimittaja

II varapuheenjohtaja
Nieminen Antti
 
(kok.)
Keskustie 41 B 19, 35300  ORIVESI
p. 040 564 7791
antti.nieminen@arkkitehtihuone.fi
Rakennusarkkitehti

Aitolahti Annamari (kesk.) 
Ahteentie 33 B, 35300  ORIVESI
p. 040 740 6167
annamari.aitolahti@gmail.com
Fimlab Laboratoriot Oy
Tutkimuskoordinaattori

Autio Matti (sd.)
Ruskatie 11, 35100 ORIVESI AS.
p. 040 751 5789
info@orivedenmaalauspalvelu.fi
Maalari

Haikka Juha (kok.)
Haikantie 42, 35240 RISTAKALLIO
p. 0400 889 916
juha.haikka@luukku.com
Maatalousyrittäjä

Hjerppe Ilkka (sd.)
Koivutie 2, 35300  ORIVESI
p. 045 669 0013
ilkka.hjerppe@kolumbus.fi
www.kolumbus.fi/ilkka.hjerppe
Tampereen ev.lut. seurakuntayhtymä
Rovasti

Jokinen Kaarina (kok.)
Lampaankuja 3, 35300 ORIVESI
p. 040 721 6562
kaarina.jokinen@gmail.com
Kartoittaja, eläkkeellä

Paavo Koivunen (ps.)
 

Järvinen Jussi (sd.)
Pohjoiskaari 13, 35300 ORIVESI
p. 050 516 9126
jussi.a.jarvinen@kolumbus.fi
Sähköasentaja 

Jääskelä Erkki (kd.)
Vedentaustantie 59, 35220  ERÄJÄRVI
p. 040 555 4976
erkki.jaaskela(at)pp.inet.fi
Toimitusjohtaja

Kahelin Anne (vas.)
Haukisuontie 14, 35220 ERÄJÄRVI
p. 0400 834 692 
anne.kahelin(at)erajarvi.net
Tampereen kaupunki, Eräjärven hammashoitola
Suuhygienisti, hammashoitaja

Kahelin Reijo (vas.)
Haukisuontie 14, 35220 ERÄJÄRVI
P. 0500 773 015
reijo.kahelin@erajarvi.net
kehityspäällikkö, projektijohtaja

Kahilaniemi Sini (kok.)
FM, KTM
p. 040 486 8072
sini.kahilaniemi@gmail.com

Kallio Markku (sd.)
Mäntäntie 447, 35320 HIRSILÄ
Kotipuhelin 334 1755 
p. 040 734 1308
Kiinteistönvälittäjä  LKV 
markku.j2.kallio@osuuspankki.fi

Ketola Jussi (kok.)
Uotilantie 25, 35300  ORIVESI
p. 040 563 1630
jussi.ketola@kolumbus.fi
Neste Oil Länkipohja
Yrittäjä

Koivunen Paavo (ps.)

Kontio-Ollila Kirsti (kesk.)
Tunkelontie 540, 35480  LÄNGELMÄKI
p.040 5969 105
kirsti.kontio-ollila@tunkelonisotalo.fi
Tunkelon Isotalo
Maatilayrittäjä-kielikouluttaja

Koppanen Matti (kesk.) 
Kellosalmentie 992, 35300 ORIVESI
p. 0400 256 612
m.koppanen@luukku.com
Maanviljelijä

Koskela Irma (vas.)
Vettenranta 3, 35220 ERÄJÄRVI
p. 044 538 5755
irma.koskela@pp.inet.fi
Tampereen kaupunki
Sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti

Kymäläinen Anna (sd.)
p. 050 9124740
kymalainen.anna@gmail.com
Opiskelija

Lahtinen Nina (sd.)
Kissankellonkuja 1 A 8, 35300 ORIVESI
p. 040 729 1063
p.040 1336 446 (työ)
nlahtinen1@luukku.com
Tampereen kaupunki, TK-sairaala
Sairaanhoitaja

Lähteenmäki Heikki (kd.)
Rantanuuttila 30, 35220 ERÄJÄRVI
Kotipuhelin 530 6323
p.  040 848 4923
heikkilahteenmaki@windowslive.com
Maanviljelijä 

Mäkinen-Aakula Marjo (kesk.) 
Hietalahdentie 117, 35220  ERÄJÄRVI
p. 040 7696 056
marjo.makinen-aakula@pp.inet.fi
MMM, koordinaattori

Nevala Hannu (kok.)
Vinkiäntie 762, 35400  LÄNGELMÄKI
p. työ 040 149 0914
hannu.nevala@hotmail.fi
Liikkeenharjoittaja

Nikkilä Päivi (kok.)
Kellosalmentie 181, 35300  ORIVESI
paivi.nikkila@elisanet.fi
Tampereen kaupunkilähetys ry, Parisuhdepysäkki
Sosionomi (AMK)

Ojanen Jere (kok.)
p. 0400 771 543
jere.ojanen@hotmail.com
Maaseutuyrittäjä

Palomäki Marita (vihr)
35100 ORIVESI AS.
040-724 3959
marita.palomaki@orivesi.fi
kodantakunen@gmail.com 
Toimistotyöntekijä, eläkeläinen

Rantanen Maria (ps.)

Reini Ulla (sd.)
Keskustie 33 as 8, 35300  ORIVESI
p. 050 5272 048
ulla.reini@saunalahti.fi
Vastaava palvelukeskusohjaaja

Salomaa Heikki (kesk., sit.)
Kirjasniementie 140, 35300  ORIVESI
p.0400 233 746
heikki.salomaa@tpnet.fi
Aluepäällikkö, eläkeläinen

Simontaival Sari (kok.)
Seppä-Kallenkuja 2, 35300  ORIVESI
p. 040 800 7425 (työ)
sari.laine-aho@tampere.fi
Toimialajohtaja

Sistonen Sami (kesk.) 
Yrittäjä

Tuhkanen Pekka (kesk.) 
Voitila 507, 35320  HIRSILÄ
p. 050 591 1489
pehu.tuhkanen@tpnet.fi
Maanviljelijä
 
Viljanen Jussi  (kok.)
35100 ORIVESI AS.
p. 040 509 7787
JussiViljanen@kotikone.fi
Yrittäjä, työfysioterapeutti

Viskari Tarmo  (sd.)
Viskarintie 46, 35100 ORIVESI AS.
Puhelin 334 7197, p 050 4136 920
Maanviljelijä, metsuri
 

Kaupunginvaltuuston sihteeri hallintosihteeri Helena Lappi
 

Varavaltuutetut:

Suomen Keskusta

Nikkilä Ritva 
Vuohenranta 2 B 7, 35100 Orivesi as.
p. 050 572 6825
nikkila.ritva@suomi24.fi

Lahti Tapio


Perussuomalaiset

(ei varavaltuutettuja)


Kansallinen Kokoomus

Vihusaari Kimmo
Keskustie 45, 35300 Orivesi
p. 041 719 2144
kimmo.vihusaari@elisanet.fi

Viljanen Risto   
Koulutie 13, 35300  ORIVESI
p. 040 555 4993
xviljanen@gmail.com
Lentoupseeri

Korri Erkki
p. 0400 131 336
 

Honkaniemi Kaarlo

Rantanen Janne

Talvio Elina

Koski Minna

Ala-Mutka Yrjö

Järvenpää Katri 

 Montonen Paula
 

Vihreät

Alenius Stiina

Suomen Kristillisdemokraatit KD

Mäkinen Kirsi
35300 Orivesi
kiisi_n@hotmail.com

Vettenranta Juha
 

SDP

Jakara Heidi
p. 0400 951 900
heidi.jakara@gmail.com

Havukainen Heikki

Hietanen Markku
Kaitalantie 13, 35300 Orivesi 
p. 040 515 1830

Lepo Elo
Kangastie 14, 35320 Hirsilä
p. 0400 753 430
elolepo@gmail.com

Bankowski Anne-Mari

Salminen Jyrki

Kukkonen Anu
anu.kukkonen@elisanet.fi

Remahl Ari
Mäkitie 4, 35100 Orivesi as.
p. 044 334 7472

Kuusisto Lauriina
35100 Orivesi as.
p. 040 410 4749
lauriina.kuusisto@gmail.com


Vasemmistoliitto

Vuori Juha
Yrösjoentie 24, 35320 HIRSILÄ
p.  0400 704 009
vuori.juha@gmail.com

Karsikas Mika

Ainasoja  Virpi